На Волині масово всихають дуби. Понад двадцять відсотків дерев уже мертві. Коли деревообробна галузь підраховує обсяги збитків, екологи попереджають краян про легеневі недуги. Як зарадити лиху - в області знають, проте, зробити це швидко забороняє закон. Половина хворих дубів у заповідній зоні, а там реконструкції без купи документів не розпочнеш. Тож лісівники сподіваються лише на так званий "банк насіння".
Урочище Сваловицька дача - найпівнічніше місце Волині. Через часті коливання рівня ґрунтових вод тут сохнуть чи не всі ліси й чагарники. Та найбільше гине дубу. Якщо стовбур 20-ти метрових велетнів ще не трухлявий, то гілля - мертве вже давно. Такі дерева маркують, обтягують стрічкою і залишають напризволяще до ліпших часів.
Василь Котик, інженер лісового господарства:
- Висихають дуби різного віку - 60, 80, 100, 120, 140 років. Причиною висихання, в нас були науковці, є, на даний момент - порушення гідрологічного режиму. В першу чергу.
Якщо бідолах не вирубувати, епідемія може перекинутися на здорові насадження. За сприяння вітру, птахів і звірів уже за рік-другий інфікованим, як правило, стає щотретє дерево зараженої ділянки. Для екології воно вже не годиться, а ось для промисловості - це сировина.
Сергій Шеремета, заступник керівника Волинського управління ЛМГ:
- За нашими оцінками, сьогодні всихаючими, або всохлими є порядку 70 тисяч кубічних метрів дубової деревини. З них половину, а це - 30-40 кубічних метрів - ще можна використати, якщо своєчасно її зрубати. Це - деревина дерев дуба, які суховершинні, але не заселені шкідниками.
Та вирубати не просто. Чи не всі хворі дуби в заповідній зоні. Роботи в ній слід погоджувати, щонайменше, в десяти відомствах, а техніка може розлякати звірів і птахів місцевості.
Анатолій Дорошук, інженер лісового господарства:
- Дерева всихають не однораз. Поступово. Одне, друге, четверте. Щоб зрізати дерева, це треба цілий комплекс погоджень: погодження екології, санітарних служб, наших лісівників… Одне дерево ми зрізаємо, через місяць всохло інше. Це ми весь час приходимо сюди з бензопилою. Якщо ми кожне будемо приходити по одному, ревти з бензопилою - який тоді статус заповідного фонду?
Мертві дерева замінюють молодими саджанцями. Та чи приживеться штучно вирощений дуб у зелених масивах Волині, поки невідомо. Лісівники тримали насіння на випадок неврожаїв, пожеж. А що кидатимуть його в землю через висихання породи - фахівцям і на думку не спадало. Кажуть, екологію краю це, безумовно, поліпшить, та вирубувати хворі дерева все одно доведеться.