Телеканал НТН
Сообщить новость

Новости канала

22 сентября 2011, 12:56 Общество
На Волыни обнаружили братскую могилу площадью около 100 кв. м
На Волыни обнаружили братскую могилу площадью около 100 кв. м

Массовое захоронение обнаружили на Волыни. Яма на сто квадратных метров стала братской могилой для трех сотен поляков, украинцев и евреев. Историки предполагают: людей расстреляли отряды НКВД в начале Второй мировой.

Гильзы и кости здесь повсюду. Вот в этом раскопе, например, человеческих скелетов более сотни, во втором - почти две.

Археолог:

- Вчора хлопці вже почали роботи - копали поряд шурф. Там ще йдуть кістки. Тобто, ми не знаємо: може, й тут ще підуть, може далі. Будемо розширятися.

Где сейчас бушует парк, говорят искатели, накануне Великой Отечественной была тюрьма НКВД. К тому времени ее казематы были переполнены поляками, украинцами, евреями. Именно их и погубили в июне 41-го. Стреляли в затылок.

Тарас Верба, археолог:

- Можна зробити припущення, що це - кульові отвори. Тим більше, гільз багато було знайдено біля черепів. Тобто, їх дострілювали, хто не був мертвий. І знайшли також одну гвинтівку радянську Мосіна.

Но жертвами палачей были не только взрослые. В братской могиле близ Владимира-Волынского хватает и детских останков.

Николай Фомич, волонтер:

- От тільки що я закінчив виймати дитятко, якому може трохи більше року. Через те, що знайдений тільки один молочний зуб у верхній щелепі. Дітей багато, і вони дуже пошкоджені. В них немає отворів куль, як у дорослих, а практично у всіх зламані черепи. Їх не вбивали, а добивали.

Большинство из погибших - поляки, предполагают ученые. На то указывают найденные личные вещи погибших. Интересно еще и то, что часть людей бойцы НКВД умышленно уничтожили из оружия немецкого производства.

Алексей Златогорский, историк:

- Перші поховання були розстріляні із маузера, а нинішні - із німецької зброї, німецькими патронами. Ну, ми знаємо, що у 38-му році був договір між СРСР і Німеччиною, коли Геринг особисто передав для радянської армії німецьку зброю. Чи усвідомлювали НКВДисти, що воно потім буде вказувати на німців - невідомо.

Это уже второй этап раскопок воинских захоронений. Еще в 1997-м году в нескольких метрах от этого места нашли останки более девяти десятков человек.

Владимир Стемковский, директор Владимир-Волынского исторического музея:

- Всього тут може бути декілька тисяч людей, але вони потребують доказової бази. Поки остаточно не буде вичищена вся територія городища, зупинятися на якійсь конкретній цифрі буде дуже важко. Зокрема, якщо ми виявили 98 останків, а цьогорічна експедиція - понад 300.

После выводов экспертов человеческие останки перезахоронят на местном кладбище. Но этот участок и в дальнейшем будут исследовать археологи. Польская сторона обещала посодействовать раскопкам финансово.