Телеканал НТН
Повідомити новину

Новини каналу

14 лютого 2016, 00:04 Суспільство
Хронологія смертельної гонитви у Києві та що загрожує патрульним за стрілянину
Хронологія смертельної гонитви у Києві та що загрожує патрульним за стрілянину

Цього тижня витівки молодої компанії на БМВ шокували всю Україну. Десятки патрульних переслідували автівку по всій столиці. І лише після стрілянини полісменам вдалося заблокувати шалену машину. Одна з куль стала смертельною для 17-річного хлопця. Він був пасажиром. Тепер полісменів допитують прокурори, а слідство має з'ясувати, чи перевищили копи свої службові обов'язки.

Про резонансне нічне переслідування зі стріляниною у столиці, під час якого загинув сімнадцятирічний юнак, не говорить хіба лінивий. Думки громадськості, чиновників і юристів розділились. Одні підтримали дії полісменів, інші ж навпаки - називали копів непрофесіоналами. Хто правий і як мали діяти полісмени? Пропонуємо розглянути ситуацію з різних сторін.

Епізод перший: шалена швидкість, небезпека для перехожих.

Це відео зняла камера спостереження на бульварі Шевченка. Чорна БМВ мчить проспектом. На кадрах помітно, як люди спокійно переходять дорогу та буквально за секунду автівка на шаленій швидкості їде на червоне світло. Три патрульні машини по рації просять про допомогу.

- Ведемо переслідування, ми вже у Шевченківському районі.

- Де саме? Давайте інформацію.

- Повернув на зустрічну смугу на проспекті Перемоги.

Київські патрульні почали переслідувати БМВ із порушниками ще на вулиці Борщагівській. Машина мчала зі швидкістю понад двісті кілометрів бульваром Шевченка, а згодом виїхала на зустрічну смугу проспекту Перемоги. Порушення правил дорожнього руху, небезпечні маневри та шалена швидкість. Лише за щасливого збігу обставин у гонитві не постраждали випадкові люди.

Епізод другий: відкриття вогню. Як у схожих ситуаціях працює поліція США.

По рації патрульних у момент переслідування полісмени просили про допомогу своїх колег з чотирьох районів столиці. Відкрити ж вогонь копи вирішили після грубих порушень і відвертого ігнорування водія автівки вимог зупинитись.

- Рухається по зустрічній смузі по проспекту Перемоги. Будемо відкривати вогнепальний вогонь.

Далі події нагадували кадри з американського бойовика. Полісмени тридцять чотири рази стріляли, спершу - попереджувальні угору, а потім - по колесах.

Юрій Зозуля, керівник патрульної поліції м.Києва:

- На вимогу патрульних через гучномовець зупинити автомобіль і вийти з автомобіля водій і пасажири викинули пляшки з автомоблія і почали рух. 

Зупинити автівку полісменам вдалося лише на виїзді з міста біля села Новосілки.

- Затриманий ймовірно перед Одеським мостом. По Заболотного перед Одеським мостом.

Утім, компанія молоді, що їхала у БМВ, не мали наміру здаватися. 24-річний водій Ростислав Храпачевський почав їхати на патрульних.

Юрій Зозуля, керівник патрульної поліції м.Києва:

- Двоє пасажирів одразу вийшли з піднятими руками і здались. Водій почав тікати, водія наздогнали, затримали.

Уже після затримання перехожі готові були розірвати порушників на шматки.

В США полісмени у схожих ситуація з водіями-утікачами діють миттєво.

Епізод третій: трагедія під час спецоперації.

Під час стрілянини загинув неповнолітній мешканець Боярки - Михайло Медведєв. Він сидів поряд із водієм. Саме його загибель і спровокувала справжній вибух у суспільстві. Думки людей розділилися. Одні виправдовували дії полісменів. 

- Треба було зупинитися на законну вимогу працівників поліції. Штраф за керування автівкою у стані спяніння - і все. А так людське життя. Повністю підтримую дії поліції. Треба менше грати в ігри.

Інші навпаки - напирали на поліцію й шкодували за загиблим. 

Мирослав Дарій:

- Шкода хлопця, який загинув, але коли б зразу зупинились, були б всі живі і маленький штраф, а так підтримую патрульних.

Рідні та друзі загиблого хлопця під час похорону просили лише одного - справедливого розслідування.  

Жанна, бабуся товариша загиблого:

- Он у нас в субботу был, и они в пиццерию пошли с Валерой, день рождения отмечать. Мы уже узнали по новостях, что с ним такое случилось. Ну здесь только водитель виноват, я больше никого не виню.

Галина Адамівна, перша вчителька загиблого:

- Перш ніж стріляти, треба знати, хто сидить у машині. Я так думаю. А якщо б це була б людина, яка зупинила машину, щоб її кудись підвезли? І вона не знала, який це шофер. Стріляти?

Епізод четвертий: юридична сторона. Які права поліції?

Порушники на БМВ, якщо б одразу зупинилися, сплатили штраф за порушення правил дорожнього руху. І, на розгляд суду, водій міг позбутися прав.

Хатія Деконаїдзе, голова Національної поліції України:

- В соответствии со статьей 46 закона Украины, полицейский имеет право применить оружие против водителя, который создает угрозу жизни окружающих людей.

За фактом стрілянини проти полісменів, які стріляли, відкрили кримінальне провадження. Генеральна прокуратура призначила більше двадцяти експертиз. Усіх копів допитують, і на час слідства їх відсторонили від роботи.

Владислав Куценко, заступник Генерального прокурора України:

- За порушення правил дорожнього рух у нас передбачена адміністративна відповідальність, це або штраф адміністративний, або позбавлення можливості кервувати, прав, як то кажуть, але ж ніяк не розстріл людини. Смерть людини, який не був водієм того БМВ, яке переслідувала нацполіція, був лише пасажиром цього автомобілю, а тому і апріорі не міг порушувати правила дорожнього руху. Сьогодні ніхто не каже, праві працівники поліції чи не праві, кримінальне провадження розпочато за фактом.

Що ж загрожує полісменам та як покарають молодиків на БМВ - визначить слідство.

Епізод п'ятий: п'яні за кермом - звична річ.

Лише у столиці щотижня стається кілька десятків аварій за участі п'яних водіїв. Вони немов змагаються у кількості вжитого алкоголю. Хильнути чарку та сісти за кермо стало своєрідною розвагою для водіїв, переконаний експерт із ДТП Владислав Антонов. Він одним із перших приїздить на резонасні аварії. І у більшості зіткнення гинуть невинні люди.

Владислав Антонов, експерт із ДТП:

- Были случаи в Киеве, когда семья попадала в серьезную аварию, женщина погибла, дочка попала в реанимацию. А нетрезвый водитель отделался ссадинами и ушибами. Такие случаи были, но пьяные водители комфортно садят своих детей и едут с ними. Причем родственники садятся абсолютно без проблем.

Надто м'яке покарання за водіння напідпитку і є головною проблемою сучасних водіїв України. Історія з переслідуванням БМВ має стати уроком для любителів хильнути та покататись містом.