Телеканал НТН
Повідомити новину

Новини каналу

30 жовтня 2015, 01:26 Суспільство
На Харківщині фермер знищив козацькі вали
На Харківщині фермер знищив козацькі вали

На Харківщині завзятий фермер розорав частину валу, історичної пам'ятки 18 століття. Козаки зводили земляні мури для оборони Слобідської України від татарської навали.
За знищення культурної спадщини аграрію погрожує кримінальне покарання. Проте поки що слідчі знайшли тільки бульдозеристів, а не того, хто наказав їм зруйнувати насип. А в місцевому управлінні культури кажуть: до реєстру культурних пам'яток об'єкт не належить.

Харківщина. Село Мелихівка. За кілька кілометрів звідси починається історія. Пам'ятка козацької доби.

Ганна Силаєва, кореспондентка:

- Українська лінія - так називалася система земляних укріплень для захисту Слобожанщини від татарських набігів з півдня, зведених у 18 столітті. Земляний вал був висотою у дві сажені - це понад 4 метри. І ще стільки ж глибиною ров. На дні рову була вода або загострені палиці.

У найнебезпечніших місцях зводили фортеці. По всій довжині валу їх було 16, і одна з них - фортеця святої Параскеви. Споруда велика. Побачити її всю можна лише згори, як на цих фото. Фортеця - унікальна. І належить до реєстру культурної спадщини. Вся лінія оборони - довжелезна. Починається на Дніпропетровщині і через Харківщину тягнеться до Полтавської області. Утім, сам вал до списку пам'яток поки не внесли. 

Оксана Волотка, керівник відділу культури Нововодолазького району:

- На даний час являється історичним надбанням, пам'яткою - Парасковійська фортеця. Яка була не зруйнована. Знаю, що турецький вал і взагалі українська оборонна лінія є під егідою міністерства культури України. І знаю, що документи на турецький вал готувалися. В цьому році або наступному турецкий вал став би історичною пам'яткою.

Ганна Силаєва, кореспондентка:

- Довжина земляного валу була майже 300 кілометрів. Нині, 300 років потому, він вже не виглядає так страхітливо - це швидше просто землений пагорб. Його знищували дощі, вітри, частину розорали за радянських часів. І ось зараз - сучасні фермери.

Земляний мур тягнеться уздовж полів, які орендують кілька фермерів. Про те, що аграрії зрівняли із землею величезну частину валу - мелихівській голова дізнався від людей.

Віктор Рудаченко, Мелихівський сільський голова:

- Если они делали там дорогу и этот вал не является культурным наследием - то, может, им и спасибо нужно сказать. Но если вал - это культурное наследие, то за это нужно отвечать.

Обурений сільський голова викликав правоохоронців. Ті - порушили кримінальне провадження і тепер шукають винних.

Євген Біляєв, прокурор прокуратури Нововодолазького району:

- Були опитані особи, які безпосередньо вчиняли вказане кримінальне правопорушення. А також досліджене місце вчинення злочину.

- Ці особи - це хто?

- Це працівники, які безпосередньо працювали на бульдозері. Я вважаю, що провина безпосередньо на тій особі, яка давала вказівку.

Мелихівський сільській голова каже: навряд чи фермер усвідомлював, що руйнує безцінну пам'ятку. Радше розмірковував, як селянин із анекдота: а отам ще й бурячками засію.