Сопрано, тенор, бас - вони можуть усе це і без музичної освіти. В Україну знову повертається мода на крикливі та сплачені мітинги. Перші в головних ролях студенти й пенсіонери, постояти за будь-що ідейне і кількасот гривень для них не морока. Але схоже, незабаром за таких мітингарів вызьмуться серйозно. В парламенті вже є законопроект, який передбачає кримінальну відповідальність за сплачені пікети.
Їхня робота - кричати вигадані гасла і чогось вимагати. Іноді навіть не важливо, чого саме.
- Ми проти забудови.
- Якої?
- Любої!
Мета виправдовує засоби, а головне - прагнення підзаробити. Такса залежить від виду роботи й місця стійбища. Найбільше котуються парламент, кабмін і адміністрація президента, а також забудови.
Ось біля парламенту чатують фінансові майданівці. Кажуть: стоять за ідею, але яку саме, можуть повідомити не всі.
Олександр, активіст:
- Мы здесь для того, чтоб показать власти, что мы не сдаемся, что мы не сдаемся, и власть должна принять наш законопроект.
Поруч - інший мітинг. Вони не хочуть закону про збільшення терміну адміністративного затримання людини до 24 годин. Але підтримують і створення якоїсь нової профспілки.
Денис, активіст:
- В нас давно була ініціатива, коли вперше з цим зіткнулись, вперше - коли пенсійну реформу приймали, і були проплачені мітинги - ініціатива зробити профспілку флагомахів.
Сплачені мітинги експерти пояснюють політичними війнами. Мовляв, найпростіший спосіб уплинути на громадськість або когось зробити ворогом - знайти людей для масовки.
Тарас Березовець, політтехнолог:
- Ці люди, їх називають майдан-арбайтери чи заробітчани, вони продовжують з'являтись і в Києві, і в багатьох регіонах. В основі лежить фінансовий чинник, і хто бере участь в цих заходах: часто підлітки, часто пенсіонери і люди без постійної роботи. Пояснювати людям, що це аморально, коли люди не мають іншого шляху заробляти, немає...
Поки таких протестів в Україні не заборонено. Але невдовзі кричати за гроші чи блокувати якусь забудову може стати криміналом, кажуть парламентарі.
Антон Геращенко, ініціатор законопроекту:
- У нас создался целый бизнес по организации проплаченых митингов, какие-то люди привозят чемотданы денег, раздают их, создана целая вертикаль, пирамида по набору людей. Я в своем законопроекте предлагаю наказывать не всех участников, а только лиц, которые умышлено организовывают проплаченые митинги или митинги, которые организовывают за счет давления на граждан - уволить их с работы.
Садовити організаторів сплачених мітингів хочуть на три роки, а за повторне порушення - вже на 5. Як упіймати ідейного надхненника, також знають.
Антон Геращенко, ініціатор законопроекту:
- Раздают деньги сотни граждан, кто-то из них чувствует, что это нарушения свободного права, заявляют в милицию, с разрешения суда на него вешается видеокамера, аудиозапись, и фиксируется процесс умысла на организацию проплаченного митинга.
Тепер лише потрібно чекати на ухвалення закону. А поки експерти радять українцям не довіряти пікетам, а ретельно розпитувати, читати й перевіряти інформацію, яку скандує куплений натовп.