Врятувати заповідника. Столичні екологи б'ють на сполох - у Голосіївському природоохоронному парку незаконно віддають земельні ділянки під забудову. Знищують рідкісні дерева заради видобування піску та створюють стихійні сміттєзвалища.
Ця помпезна фортеця на території Голосіївського заповідника - колишнє помешкання високопосадовця. Та викликає подив і обурення не розмах будівництва, а місце, де зведена оселя. За кілька метрів від паркану - табличка з написом "Природний заповідник. Під охороною держави".
Тетяна Тимочко, керівник національної екологічної ради України:
- Отримати землю на території національного парку під забудову згідно законодавства - неможливо. Це заборонено законом, і ця ділянка під забудову цієї будівлі виділена всупереч законодавству. Тут близько десятка будинків такого типу.
За кількасот метрів - ще один паркан, але забудови там немає.
Михайло Михалко, громадський активіст:
- Відкриваються ворота, там десь. Тут насипано кукурузи багато, і звірі заходять вночі полакомитись. Тут ворота закриваються і звірі їхні. Отак вони витягують із національного парку дику звірину. Просто їх беруть, кудись вивозять і ліцензіі продають. Хочеш убить кабана? Плати стільки-то і стріляй іди. Ну люди от знаходять задоволення.
Далі прямуємо на кордон заповідника і території загального користування. І тут незаконне захоплення землі. За документами на місці болота кілька років тому мало постати котеджне містечко. Проте власник не поспішає зі зведенням. Нині повним ходом намивають пісок і чорнозем. Поступово вийшли за дозволені межі і видобувають вже на заповідні території.
Тетяна Тимочко, керівник національної екологічної ради України:
- Тут же ми бачимо повалені дерева, тобто просувається ця ділянка від меж нацпарку вглиб нацпарку, і не може бути відновлена як природна територія. Ця ділянка нацпарку втрачена назавжди.
Раптом з'явився представник власника цієї земельної ділянки.
- А у вас є акт про оплату землі?
- Він державні акти скупив вроді. Я йому зателефоную.
Бездумно знищують багатолітні дуби в урочищі Теремках, що в передмісті столиці. Тут ростуть і занесені до червоної книги підсніжники та орхідеї. Та ніяких табличок з написом про заповідник - немає.
Володимир Борейко, еколог:
- Люди вывезли нормальную древесину, ну а с плохой, видите, такое место для отдыха. Это запрещено, это незаконно, и администрация парка не обращает на это внимание.
Тут же зустрічаємо підозрілого чоловіка. Мало того, що пересуватися мототранспрортом на цій території заборонено, серед речей у нього - бензопилка. Божиться - дерев не спилював.
- Пилой пилить едешь?
- Не, я не пилю, не.
Екологи кажуть - руйнували заборонені паркани неодноразово, та щоразу через кілька днів порушники зводять нового і роблять своє.