Українські прикордонники відзначають професійне свято. З такого приводу на українсько-польську державну межу запросили... школярів. Чим їх дивували "зелені берети"?
Тут до Польщі - шапкою докинути, варто лише подолати Західний Буг. Територія сусідньої держави в біноклі, мов на долоні. За звичайних умов дістатися стороннім прикордонного знака "994" неможливо. Та нині - вийняток.
Сергій Савичев, в.о. заступника керівника відділу прикордонної служби Рівне:
- Це все починається з дитинства. Захоплення. Діти починають розуміти, що забороняється, а що дозволяється їм. Тим паче, що включає в себе охорона державного кордону.
Та спостерігати за кордоном одне, інше - патрулювати його в повному бойовому. Виявляється, перш ніж вийти на "зеленку", солдати кладуть у жилети по десятку спецзасобів. Тоді вага одягу збільшується до восьми кілограмів. Як використовують спорядження - запам'ятали навіть дівчата.
Ганна Кушнір, учениця 4-го класу:
- Наприклад, зброя використовується гумова. Аби налякати злочинця, щоб не був агресивним.
Як усе відбувається в реальному житті - теж показали. Спершу псевдопорушника заганяв у глухий кут моторизований прикордонний загін. По тому своє вміння демонстрував піший патруль. Чотирилапий симпатяга Сем шансів проскочити до Польщі лиходієві не дав.
- Стій, буде застосований службовий собака! Фас!
Тривалість зміни на кордоні - дев'ять годин. За цей час військовики встигають подолати до 20-ти кілометрів. Якщо форс-мажор, то першим про нього дізнається оперативний черговий. Саме від нього залежить, як швидко затримають порушника.
Андрій Савчук, оперативний черговий відділу прикордонної служби Рівне:
- Все залежить, у який час доби. Якщо у робочий, то до 10 хвилин. Група реагування на місці, вони тільки збираються, екіпіруються, виїжджають на кордон. Якщо піднімається резерв першої-другої черги, то часу дається більше. До години, до двох.
Пошук вибухівки чи наркотиків - теж обов'язок зелених беретів. Фахівчиня в такій справі - вівчарка Берта. Дев'ять з десяти спроб у неї вдалі. На небезпечну знахідку тварина кумедно вказує лапою.
Максим Шевчук, кінолог відділу прикордонної служби Рівне:
- Шукає непогано. Вже було одне затримання у позапрошлому році. Потяг сполученням Кишенів-Петербург. В переходному суфле знайшли 35 грамів гашишу.
Таких історій за майже п'ятигодинну екскурсію відділом дітвора наслухалася по зав'язку. Кажуть, тут значно цікавіше, ніж у музеї.