Київ без Андріївського узвозу - така песимістична картина може стати реальністю. В історичній частині міста вже знесли три будівлі, які належали швейній фабриці. Тепер на їхньому місці може з'явитися сучасний офісний центр.
Це відео облетіло всі інтернет-видання та телеканали. Ось так габаритна техніка руйнує будиночок з вежею за адресою Андріївський узвіз, 10а. Знищили споруди під час планової реконструкції узвозу.
Марина Борисполець, кореспондентка:
- Ось таке нині обличчя узвозу. Замість старовинних будиночків зелений паркан, однак експерти кажуть - ці три зруйновані будівлі лише початок хаосу.
Згідно з проектом, окрім оновлення бруківки та реставрації старих будівель, там мають звести сучасний десятиповерховий торговельно-офісний центр. Ось так він повинен виглядати. Однак нині в компанії Еста холдинг відмовляються від своїх планів.
Микола Нестеренко, генеральний директор компанії ЕСТА Холдинг:
- Ми прийняли принципове рішення відмовитися від будівництва торгово-офісного центру на вулиці Фролівській. Замість нього ми запропонували міській владі збудувати на території колишньої фабрики "Юність" малоповерховий арт-простір, який повністю зберігатиме дух Андріївського узвозу.
Однак цікаво, що центр мав розташовуватися на Фролівській, 9-10. А будиночок з вежею за адресою Андріївський узвіз, 10-а не мали чіпати навіть за законом, бо вся вулиця - пам'ятка місцевого значення. Утім - факт лишається фактом - споруду знесли.
Яків Дехтяр, керівник Головного управління охорони культурної спадщини КМДА:
- Андріївський узвіз 20 січня цього року було внесено як пам'ятку місцевого значення і, звичайно, це ненормальне явище, коли на памятці проводяться роботи, а органи культурної спадщини про це не повідомлені.
Влада ж лише розводить руками. Мовляв, не знали, що будинки зруйнують.
Олександр Попов, голова КМДА:
- Жодна посадова особа, яка тут є, не давала жодних дозволів і не може їх давати на фасадну частину Київського узвозу, але це відбулося.
Деякі депутати Київради кажуть - владі зручно займати таку позицію і руйнування цих будинків лише початок тотального знищення узвозу.
Олександр Бригинець, голова комісії Київради з питань культури та туризму:
- Багато ще всього буде зруйновано, оцей прекрасний сквер, який ми знаємо під Андріївською церквою, буде забудова, і напроти музея Кавалерідзе теж, більше 10 об'єктів буде побудовано.
- Це вже є дозволи?
- Звичайно, є всі дозволи.
Кияни ж такою ситуацією обурені. Кажуть, Андріївський узвіз просто не витримає нових величезних будівель.
Людмила Губіанурі, директорка музею Михайла Булгакова:
- Здесь почва, которая не выдержит той загрузки, на которую хотят возложить 11-этажный и 7-этажный дома. Эта почва не выдержит. Через 5-10 лет мы все можем исчезнуть.