Трудові канікули. Працювати підліткам в Україні наче вигідно - законодавство передбачає скорочений тиждень, чималу відпустку, а зарплатню на рівні з дорослими. Утім, чи так є насправді?
Гроші правлять світом. Заробляти їх не проти нині й діти.
Катерина, мешканка м. Києва:
- Всё равно кем, чтоб оплата была 100-200 грн. в день.
Амбіцій у Катерини - з цілий короб. А ось гідної праці, каже, нема.
Катерина, мешканка м. Києва:
- Успехов никаких, потому что берут только на постоянную, на временную - нет, а хочется поработать, заработать, и уехать отдыхать.
В Україні дітям дозволено працювати з шістнадцяти, на тиждень - тридцять шість годин. Утім, якщо є велике бажання та дозвіл батьків, на роботу беруть і менших. П'ятнадцятирічних на півдня. Так само і в чотирнадцять, але тільки під час канікул.
Оксана Дегтярьова, юристка:
- Щоб це не був нічний час, надурочний час і на неповний робочий день.
І то не всі привілеї: рівна з дорослими зарплатня, відпустка понад місяць у зручний час, а звільнення тільки за згоди служби у справах дітей. Очільник цього відомства в Києві каже: це все не приваблює працедавців.
Микола Кулеба, керівник Служби у справах дітей КМДА:
- Немає сьогодні тієї кількості роботодавців, які готові прийняти таку дитину, і оті вимоги всі виконати.
Ба більше - за підприємствами, у штатному розписі яких діти, постійно наглядають.
Микола Кулеба, керівник Служби у справах дітей КМДА:
- І прокуратура проводить перевірки, і служба у справах дітей.
Ось і директорка правничої фірми відмовилася трьох неповнолітніх працевлаштувати. Її не злякали перевірки, просто потрібні несезонні працівники, й, бажано, досвідченіші.
Оксана Дегтярьова, юристка:
- Перший, хто бажав влаштуватися, щоб роздавати листівки, реклами підприємства, - особі було 12 років. Він вулиць не знає в Києві. Не буде ж ходити папа ставати біля метро і контролювати, як він роздає листівки?
Утім, можливість підзаробити дітям таки є, за допомоги служби зайнятості. Торік сюди завітав п'ятдесят один підліток. З них трудяться п'ятеро. Інші поки здобувають кваліфікацію. Приміром, секретаря, кухаря. Потім влаштують і їх. Є у відомства свої важелі впливу на працедавців. Це спеціальні дотації.
Ольга Коновальчук, заступник керівника відділу Київського міського центру зайнятості:
- Ми пропонуємо такий вид послуг, як надання дотацій роботодавцям, служба зайнятості компенсує виплату заробітної плати протягом року роботодавцю, і він гарантує працевлаштування молоді протягом 2-х років.
А ще фахівці закликають батьків: не кидати дітей напризволяще.
Валентина Єфимова, психолог:
- Ребенка школьного возраста очень легко обмануть, у них завышена самооценка, самомнение, нет ещё умения оценивать ситуацию вокруг себя, они доверчивы.
Потім людині ще працювати все життя. Хапкі ж на руки працедавці можуть відбити в дитини це бажання.