Телеканал НТН
Повідомити новину

Новини каналу

1 березня 2011, 17:42 Суспільство
На Вінничині завал нелегальних штолень загрожує пошкодити автотрасу
На Вінничині завал нелегальних штолень загрожує пошкодити автотрасу

Нелегальні штольні на Вінничині. В селі Джурині мешканці понад 15 років добувають вапняк. Офіційно копальні закрили сорок років тому. Та люди намагаються заробити копійчину, й попри загрозу обвалу спускаються під землю. Якщо станеться аварія, буде пошкоджено й автотрасу державного значення.

Покинуті вапнякові штольні поблизу села Джурина місцеві селяни обжили давно. Сюди йдуть, як на роботу, цілими родинами. Бензопилами зрізують пласти, і на переобладнаних мотоциклах вивозять на поверхню. Видобутий вапняк продають вполовину дешевше, аніж місцеве гірниче підприємство. Працюють без жодних дозволів - на власний страх і ризик.

Місцевий мешканець, гірник:

- Воно з п'ятдесят третього року стоїть. Не обвалилось. І буде стояти ще сто років. І не переживайте, воно не обвалиться. Треба одно каміння. Блоки, строюся, то й пиляю собі. Всі пиляють так. А що я зроблю: Мені треба якось жити, від чогось. Я його не куплю в шахтоуправлінні, цього блока. А живу в Джурині. Як я виріс в цій штольні.

- А що ви будуєте?

- Хату строю. Хату, гараж, треба все строїти, а як же ж.

Вапняк тут видобували ще в сімдесятих роках минулого сторіччя. Згодом нерентабельне виробництво припинили, а глибокі штольні залишилися. Таких нечинних копалень - кілька десятків. Фахівці припускають: через активність нелегальних гірників обвалення можуть статися будь-якої миті.

Володимир Боковець, заступник керівника управління Держгірпромнагляду у Вінницькій області:

- Відповідні родовища, шахти, проходять під дорогою державного значення, яка з'єднує місто Немирів і Могилів-Подільський. І по цій дорозі достатньо рухається транспортних засобів. Теж може призвести до тих наслідків.

Правоохоронці своєю чергою періодично до штолень навідуються. Нелеґальних копачів на поверхню доправляють у кайданках.

Сергій Бевзенко, керівник управління УМВС у Вінницькій області:

- На сьогоднішній день нами затримано декілька груп, які займалися видобутком цього вапняка. Вилучили в них засоби виробництва незаконні. Задокументували їх діяльність. На сьогоднішній день порушена кримінальна справа за частиною 240, частиною першою. Це незаконний видобуток корисних копалин. Відповідальність по цій статті передбачає до трьох років позбавлення волі.

Проте до суду справи доходять рідко. Феміда дивиться на такий промисел крізь пальці - на Вінниччині нелегальне видобування - не дивина. А тому люди у вапнякових підземеллях продовжують щодня ризикувати життям.