Телеканал НТН
Повідомити новину

Новини каналу

23 квітня 2010, 16:37 Суспільство
700 тис. т фосфогіпсу можуть призвести до екологічної катастрофи у Вінниці
700 тис. т фосфогіпсу можуть призвести до екологічної катастрофи у Вінниці

Більше чотирьох мільйонів українців можуть залишитися без питної води. На межі екологічного лиха опинилася Вінницька область. Причина тривоги екологів - 700 тисяч тон відходів збанкрутілого підприємства "Хімпром".

700 тисяч тонн фосфогіпсу "прикрашають" Вінницю вже більше 20 років - відтоді, як збанкрутував хімзавод. Місцеві екологи б'ють на сполох. Адже сировина хоч і не токсична, все одно отруює басейн Південного Бугу.

Володимир Козир, еколог:

- Воно впливає на екологічну ситуацію в річці. Порушує екосистему. І крім того, нижче цього місця знаходяться зони відпочинку. Відомі випадки різних алергій у людей, які купалися у Південному Бугу, невідомо від яких речовин, але ясно, що ось ці відходи впливають.

Мешканці хутора Шевченка живуть з видом на "Хімпром" вже років сорок. Про екологічну ситуацію знають все. Ще десять років тому воду в колодязях визнали непридатною для пиття. Коштом міської влади проклали водогін. Більше проблемами відстійників поруч з хутором та горою відходів ніхто не цікавився.

Місцеві мешканці:

- Там вонь идет. Летом испарения идут. Дышим этим. Это же отходы кислоты. Ну, дышим. А кто его уберет? Кому это надо? Там, вроде, цех хотели строить по переработке и делать гипсокартон. Но, какая санэпидемстанция примет этот гипсокартон? Это же люди будут этим дышать в квартире. Вот и стоят эти отстойники, эти отвалы.

- Там навіть лобода не росте. Навіть коли лобода росте кругом. А якщо лобода не росте, то що це значить? Одні ми ще живем.

- Вони розщитували на ці отстойніки. Раз нас не знесли. Тут лишили, так ми і дихаємо ними.

У міській санепідемстанції заспокоюють: фосфогіпс не несе великої загрози для життя.

Олександр Мельник, заступник головного лікаря Вінницької СЕС:

- На сьогоднішній день такої глобальної загрози даний об'єкт він не являє собою. Але, в той же час зрозуміло занепокоєння і місцевих мешканців, які там проживають, і всієї громадськості міста. Тому що і це зрозуміло - потенційна загроза в цьому єсть. І при природніх якихось катаклізмах можливий негативний вплив.

Ліквідувати відходи можна, запевняє місцева влада. Але, поки навіть не зрозуміло, до кого звертатися з цього приводу. Адже територію збанкрутілого хімічного підприємства вже неодноразово продавали частинами.

Анатолій Ворона, заступник Вінницького міського голови:

- І рішень ми ніяких не приймали. То власники мінялись, то взагалі якось забули за цей "Хімпром". І він є і нема. Бо, по-перше, не працює, а по-друге - там не можливо розібратися, скільки там власників і кому воно належить.

Відповідальні за стан довкілля у Вінниці заспокоюють: прямої загрози для людей немає, тож проблема не варта обговорення. І пошепки додають - якби небезпека й була, все одно утилізувати гору фосфогіпсу нереально.

Юлія Шипунова. Олександр Миронов. Вінниця НТН.