Українські парламентарі проти крадених мобілок. Навіть потрібний законопроект ухвалили. До червня всі крамниці, де продають щільникові, мають надати в центр радіочастот відомості про наявні у продажу апарати. А покупці зможуть під час купівлі телефонів перевіряти їхню легальність.
Володимир Кириченко, заступник керівника Українського держцентру радіочастот: «Покупець направляє на номер оператора код ІМЕІ мобільного телефону і через кілька секунд отримує підтвердження, чи є цей код в загальній базі даних чи ні. Якщо він відсутній, то тоді апарат не купуйте».
Хто не знає – код ІМЕІ – це як серія паспорта. Ним позначають кожну мобілку одразу після виготовлення. Перевірити його просто: він є під акумулятором мобілки і на пакованні. А ще в телефоні, якщо набрати зірочку, ґратки, 06 і знову ґратки. За цими цифрами й шукають украдені апарати. Є ще одна новація – базою інформації про поцуплені щільникові тепер користуватимуться не лише міліціянти, а й мобільні оператори.
Володимир Кириченко, заступник керівника Українського держцентру радіочастот: «Буде передбачена процедура, де будь хто, в кого вкрали мобільний звертається з поданням у МВС. Повідомляєте код ІМЕІ, він заноситься в чорний список, і його безумовно не підключає жоден оператор. Тому проблема відпадає сама по собі. Якщо викрадають мобільні, то щоб їх потім продати, а так зникає потреба викрадати».
Чи є потреба чи ні, перевіряємо на собі. Ідемо на столичний радіо базар, де найбільший вибір поцуплених телефонів. Експеримент проводимо з власним щільниковими. Придумуємо цілу легенду, мовляв, знайомий украв мобілку і хоче її продати через мене.
Як бджоли на мед злетілися покупці.
Діалог з покупцем: «А, украли его… Короче, я тебе 250 гривен и с концами. Он рабочий? – Да. Тільки чекай, дай я своєму знайомому передзвоню, скажу, шо ти береш. – Да не надо никому звонить. Скажешь, что мусора забрали».
Як же так? Навіщо йому крадений телефон?
Діалог з покупцем: «А їх дійсно перевіряють по цих базах даних? – Канєшна. Я просто на Білорусь його відправляю, там ніхто не перевіряє».
Чорні переліки народних штукарів не зупинять. Продавати мобілки чи везти в Білорусь - не обов’язково. Часто телефони просто розбирають на деталі. А тому знайти крадену мобілку можна здебільшого гарячими слідами.
Наталія Сторожик, заступник керівника відділу ГУ міліції міста Києва: «Обов`язково потрібно звернутися до правоохоронців і скласти заяву про те, що пограбували або викрали мобільний. Також надати всі параметри телефону, краще, якби людина знала свій ІМЕІ, або ж мала цілий пакет документів, які в коробці».
Та найнадійніший спосіб зберегти телефон – не світити ним на темних вулицях і пильнувати своїх речей у людних місцях - кажуть міліціянти.