Дрібні деталі конструкторів, камінчики з фруктів, монети і навіть батарейки. Усім цим діти люблять не тільки гратися, але й нерідко запихають до рота чи носа. Тож що робити батькам, коли маля щось проковтнуло, та як медики рятують дітлахів із зайвою деталькою всередині.
Тут, у відділенні торакальної хірургії сімнадцятої лікарні Києва, мало не щодня рятують малюків, які щось проковтнули або вдихнули.
Валентин Снєжко, завідувач відділення Київської міської клінічної лікарні №17:
- Тут коллекция инородных тел, собранная как у детей, так и у взрослых, это как из пищевода, так и из дыхательных путей. Фрагменты ручек, пуговицы, монеты, вот батарейки.
Чотирирічний Артемко вже два місяці кашляє. Малюку проведуть бронхоскопію, аби точно перевірити, що в легені та не потрапило стороннє тіло. Перед процедурою дитині роблять газовий наркоз.
- Дышит в маску, посмотрит мультик и заснет. Затянувшийся бронхит, который под собой может подразумевать и инородное тело. Здесь затянувшийся бронхит, который просто подобрать лечение и разобрать в причине.
Артемкові пощастило. В його організмі стороннього тіла немає. А ось на цьому відео бронхи малюка, який проковтнув батарейку. Медики намагаються її вийняти без хірургічного втручання. Звісно, якщо батьки вчасно звернуться.
Анатолій Сергієнко, лікар-ендоскопіст Київської міської клінічної лікарні №17:
- Были варианты, что недиагностируемое инородное тело приводило к тому, что ребенок получал несколько доз лучевой и химиотерапии, и противотуберкулезной.
Але буває й інакше - батарейка, жувальна гумка чи навіть колосок всередині бронхів, легень чи стравоходу можуть навіть убити.
ПетроО Сокур, професор кафедри торакальної хірургії Національної медичної академії ім. П.Л. Шупика:
- Мальчик 12 лет, около двух лет назад - вдохнул колосок травы, развилась пневмония, потом кровохарканье, перевели в нашу клинику и установили инородное тело с гнойником, тут инородное тело удалено с частью легкого.
Вані - вісім місяців, і він обожнює іграшки. Їх у нього вже ціла колекція. Малюк не лише спілкується з іграшками, а ще й кожну пробує на смак.
Оксана, мати Івана:
- Ванечка у нас очень активный с детства, с рождения, он очень любит играться. Вот у него сейчас режутся зубки.
Аби син не заподіяв собі шкоди, Оксана перечитала купу інформації - якою має бути іграшка, щоб малюк її не проковтнув.
Оксана, мати Івана:
- В основном на всех игрушках написан возраст, и мы покупаем соответственно возрасту. Игрушки мы покупаем только в магазинах, потому что на рынках могут не соответствовать стандартам качества, и непонятно, что с ними может быть дальше.
Не відповідати стандартам можуть і в крамницях, якщо іграшки не пройшли відповідних випробувань. У цій лабораторії Укрметртестстандарту досліджують різноманітні дитячі забавки. Тут знають, що смертельно небезпечним для малюка може бути навіть брязкальце!
Володимир Биковський, керівник лабораторії випробувань Укрметртестстандарту:
- Например, наличие мелких деталей в игрушке, мелкая деталь может легко поместится ребену в рот, он может проглотить и нанести себе вред.
Ця іграшка має витримувати вагу не менше кілограма. Якщо дитина сяде на неї, цяцька не повинна зламатися. Перевіримо.
- Сейчас мы проведем испытание, в котором удар имитирует удар ребенка по игрушке, видите - корпус разломался, теперь ребенок может достать мелкую деталь.
А ось у цього зайчика не нашиті, а приклеєні очі, якщо малюк їх відірве - то може запхати собі до рота або носа. Тож пухнастій іграшці доведеться пройти справжню екзекуцію.
- Для этого мы сейчас зажмем его в тисочки и попробуем разорвать. Вот здесь десять ньютон на протяжении 10 секунд, держим, и что? Все нормально, не удалились.
Зайченя випробування витримало. Утім, у лабораторії є ціла колекція забавок, які смертельно небезпечні для малюків. Тож якою має бути іграшка для дитини, якій ще не виповнилося трьох років? По-перше, вона не повинна містити дрібних відкритих деталей. По-друге, корпус має бути щільним, щоб крихітка його не розламала. По-третє, при розбитті корпус має розпадатися на великі частини з негострими кінцями.
Марина Борисполець, кореспондентка:
- Мати, батько, тітка, будь-хто, навіть дуже люблячий родич не може вгледіти дитину 24 години на добу. Ви можете відволіктися, наприклад, на перегляд фото, і малюк цим скористається. Ваня, що ти робиш?
Кашель, біль у грудях, надмірне виділення слини, хвилювання у дитини - все це перші дзвіночки, що малюк щось проковтнув. Тож не втрачайте час і терміново біжіть до лікаря.