Вони соромляться своєї вади і зайвого разу намагаються не відкривати рота. Люди, що страждають на заїкання. Серед дорослих їх - 1%, серед дітей майже три. Переляк, хронічний стрес, нервові виснаження або родова травма - це все може викликати затиск мовного апарата. Як наслідок - проблеми з мовою.
Діана хвилюється й ніяковіє перед камерою. Слова, які й так тяжко вимовляти, наче зникають з голови. Дівчина дуже заїкається.
Діана Бендюжик, киянка:
- От волнения и незнания, как ответить.
Вона навчається на другому курсі медичного коледжу. Мріє бути акушером-гінекологом. Хвилюється тільки, щоб мовна особливість не залишила її в лаборантах. Із заїканням складно жити - зітхає дівчина. Однолітки насміхаються, навіть деякі викладачі не толерантні до особливості студентки.
Діана Бендюжик, киянка:
- Был семинар и мы должны были все устно отвечать, и встала и уже рассказывала свой доклад, а меня учитель постыдила - ты заикаешься, садись.
Діані - 16-ть років, заїкається з 9-ти. Дуже хоче позбутися вади, але поки не може.
Діана Бендюжик, киянка:
- Было сложное детство, и с отцом очень не ладили, он очень пил и бил, и это пошло с детства и до сейчас.
Саме хронічний стрес викликав у Діани заїкання. Просто не витримали нерви. Ця вада може розвинутися через великий переляк або постійну перевтому. Заїкання буває й генетичним. Коли дитина народжується вже з дефектом нервової системи. Приміром, через складну вагітність або родову травму. У світі більше 7 мільйонів людей, які заїкаються, і переважна більшість із них - діти. Хлопчики страждають від цього захворювання вчетверо частіше за дівчат.
Наталя Лопушанська, психолог:
- Мальчики подвержены больше, потому что у них нервная система немного слабее, чем у девочек, и также речь развивается чуть позже и сложнее.
Група ризику - діти віком від 2 до 6 років. Саме в цей період життя в людини формується нервова система й мовний апарат. А головне - малюку все цікаво.
Олег Сухомлин, лікар-фонеатр:
- Ребенок начинает уже ходить, выходить за дверь комнаты, и попадает то на собачку, то на петушка, то на кипяток, то упал, ударился, это приводит ребенка в такую стрессовую ситуацию, когда он хочет заорать, но уже не может, потому что закрывается голосовая щель, идет спазм.
Вада виявляється фізично, але її причина сидить у мізку. А саме - в центрі Брока. Він керує губами, язиком, голосовими зв'язками, диханням. Його гіпертонус і провокує спазми мовного апарата. В момент заїкання в цій частині мізку відбувається щось на кшталт торнадо. Короткотермінове заїкання буває навіть у здорових, вже дорослих людей.
Олег Сухомлин, лікар-фонеатр:
- Когда человек с пеной у рта доказывает свою точку зрения другому человеку и кричит на него, в этот момент он может заикаться.
Систематичне заїкання потрібно лікувати. І починати варто якомога раніше. Це уроки з психологом, невропатологом, логопедом, робити вправи на дихання, масаж чи навіть гіпноз! Терапія може бути дуже цікавою!
Олена Ткаченко, кореспондентка:
- І звук, і ритм, і інтервали, і дихання, і емоції. Це терапевтичний ефект, який має спів. Надто для тих людей, які мають такі особливості, як заїкання. Зрештою лікування заїкання співом - це красиво і дуже естетично.
Христина - джазова співачка й педагог. Вона працює з людьми, що заїкаються. У своїй методі використовує вправи на дихання, розвиток діафрагми, слуху й голосу.
- Теперь делай дыхание - уууу...
У сукупності це дає дуже хороші результати! Ігорю - 20 років. Він розмовляє не запинаючись. Хоча ще півроку тому переважно мовчав, бо дуже заїкався. Його вилікувала методика свідомого контролю мовного апарата. Хлопцеві для такого результату знадобилося два місяці, й це після 15 років заїкання!
Ігор Агафонов, киянин:
- Спазм происходит, когда мышцы вот тут зажимаются. Понял, как правильно подавать голос, чтобы не было спазмов.
Невиліковних форм заїкання не існує - в цьому запевняють психологи. Доводять це й приклади світових зірок першої величини. Вінстон Черчіль, Мерилін Монро, Жерар Депардьє, Брюс Віліс, Ентоні Хопкінс - усі вони заїкалися. Але подолали цю ваду і стали всесвітньо відомими.