Вони діють як "Екстезі", але продавати їх не заборонено. Вони коштують трохи більше гривні, але на танцмайданчиках їх продають за кілька сотень. Вони виганяють глистів з великої рогатої худоби, але вживають їх переважно мажори в дорогих нічних клубах. Вони - це таємничі пігулки "паті-пілс". Свідок з'ясував усю правду про веселий хімічний препарат.
Наркота футболу не перешкода, вважає спортсмен Ігор і ковтає пігулки-стимулятори. Щоправда, тільки тоді, коли душа прагне розбещених утіх.
Ігор, студент:
- С девчонками, бывает, на целую ночь идем в клуб. Закидываемся.
Закидуються препаратами, що викликають буйну радість. Строкаті кружальця з найвибагливішим тисненням. У капсулах чи без. Завсідники нічних клубів називають їх "паті-пілс", з англійської - пігулки для вечорниць.
Ігор, студент:
- Як вживаєш, припустимо, одну таблетку, там відчуття такі: голова кружиться, літає. Більш рухатись хочеться. Там, не знаю… Танцювати.
Що це в тих пігулках таке веселе й радісне - з’ясовують хіміки. Препарат для буйних вечорниць зважують, препарують і доправляють до хроматографа. Апарат досліджує, що входить до складу речовини.
Отримані результати аналізує фахівець Оксана Ґудзь. Дослідниця приголомшена.
Оксана Ґудзь, керівник сектору НДЕКЦ при ГУ МВС України в м. Києві:
- В цих капсулах ми виявили бензилпіперазин. Ця речовина в 50-х рр. дуже широко використовувалася у ветеринарній практиці як глистогінний засіб.
Михайло Прус, доктор ветеринарних наук:
- Ось це у тварин. Такі глисти паразитують у коня, такі глисти паразитують у собак, котів, ось такі паразитують у свиней, і такі ж, до речі, паразитують і у людей. Це круглі глисти.
Професор Прус тішиться колекцію паразитів. Саме завдяки "Піперазину" зібрання поповнювали кільчастими червами. Препарат діє на нервову систему глистів: хробачків паралізує, і вони випадають із кишківника. Та коли дозу ліків перевищити, то хімія починає діяти не лише на гостей тіл наших.
Михайло Прус, доктор ветеринарних наук:
- При прийомі у завищених дозах вони викликають такі явища ейфорії і мають деякий галюцинаторний ефект.
Побічний ефект "Пепіразину" помітили в сімдесятих роках, а масове поширення препарату почалося в середині дев'яностих минулого століття. На дискотеках у Сполучених Штатах, приміром, глистогінний засіб видавали за "Екстазі". Ефект той самий, але коштує дешевше.
Михайло Прус, доктор ветеринарних наук:
- Він коштує, на перший погляд, недорого: лише гривня одинадцять.
Це за десять таблеток. Попри низьку ціну, попит на пігулки невеликий, твердять фармацевти.
Тамара Язвінська, фармацевт:
- Вони можуть викликати порушення нервової системи. А також у людей, які працюють з точними механізмами, може виникати тремор рук, головний біль, тому тільки за рецептом має відпускатися.
Утім, придбати пігулки для невгавущих танців можна і без припису лікаря. Інтернет завжди напоготові. Перша-ліпша сторінка розповідає про переваги пігулок, дає контактні телефони й ціни, які у 200 разів перевищують аптечні. Щоправда, про базову речовину, а тим паче, глистів - ані титли, ані коми. Чи є перестороги до вживання - "Свідок" запитує у продавця.
Продавець наркотику:
- Ціна - двісті гривень. П'ять годин буде ковбасити, дванадцать не будете спати. Діє як амфітамін з "Екстазі". Дозволяться з усім вживати. Жодних наслідків!
Наслідки ж, насправді, є, твердять фахівці. Надуживання пігулками для вечорниць може призвести до суттєвих порушень у діяльності нервової системи, і навіть паралічу. Куди ж дивиться міліція? Піперазин до переліку наркотичних чи навіть психотропних препаратів не належить, тому протистояти розповсюдженню веселих пігулок правоохоронці не мають змоги.
Дмитро Ільчук, Віталій Савенко, Кирило Коротких, НТН.