Кокаїн - з Колумбії, амфетаміни - з Польщі. Перед тим, як потрапити до споживача, наркотики можуть перетнути кілька кордонів і побувати в найнеочікуваніших місцях.
Отакі вони, муки наркокур'єра. Громадянин Ірану, сорокарічний Перваз навчається на другому курсі одного зі столичних вишів. На батьківщину їздив по наркотики, перевозив їх у собі. В аеропорту його затримали. Спершу думали: природа всьому дасть раду. Аж - ні! Довелося їхати до лікарні.
Ірина Біба, помічниця керівника Солом'янського РУ міліції м. Києва:
- У лікарні підтвердилося, що він - перевізник. Лікарі вилучили у нього героїн. Кілька кульок, запечатаних у гумові вироби.
Перваз віз сто грамів героїну. Тут таки біля хірургічного столу фахівці попередньо оглядають вилучене.
Такий спосіб перевезення наркотиків називається "торпеда". В Ірані, кажуть експерти, медики спеціально навчаються майстерності вводити психотропний товар у порожнини організму.
Володимир Дмитренко, заступник керівника відділу ГУ міліції м. Києва:
- В презерватив закладывается наркотическое средство, вводится в анальное отверстие. Снаружи оставляеться ниточка, и, таким образом, человек в себе провозит наркотическое средство.
"У собі" зілля перевозять переважно араби та африканці. Іноді контейнер з наркотиками ковтають, але це досить небезпечно. Під час тривалої подорожі шлунковий сік може пошкодити паковання. У такому разі кур'єр помирає від передозування. Але прибуток виправдовує ризик. Приміром, в Одесі затримали грузина, який постійно здійснював нарковояжі до Туреччини.
Андрій Бурячок, заступник керівника відділу ГУ МВС України в Одеській області:
- В Туриции приобретал по цене один-два доллара за грамм героин, и продавал по цене 30-40 долларов. Он зарабатывал две с половиной - три тысячи долларов за разовую поездку. Он их делал две-три в месяц.
До України великі партії наркотиків потрапляють переважно морем та залізницею. Для транспортування малих обсягів використовують літаки.
Героїн, марихуану, опій привозять переважно з Афганістану транзитом через Росію, Туреччини, країн Малої Азії. Розвинена Европа постачає українців розумними наркотиками. Синтетичне зілля, або кислота: метадон, лсд, амфетаміни надходять переважно з Німеччини та Польщі, екстазі - з Голандії, а кокаїн, найдорожчий наркотик - аж з Колумбії.
В Україні техніки, яка б дозволила виявити наркокур'єрів, мало. В аеропортах і на вокзалах правоохоронці переважно затримують перевізників, стежачи за їхньою поведінкою. Хвилюється чужоземець - значить, є йому що приховувати. Часто покладаються на чотирилапих.
Вадим Махницький, керівник Центру стратегічних досліджень:
- Наркотики пытаются перевозить в контейнерах, которые не дают возможность собаке почувствовать этот наркотик. Или контейнер, который может находиться в среде, которая блокирует запах наркотиков. Допустим, это может быть кофе.
Тільки в Києві цьогоріч за незаконні операції з наркотиками затримали шістдесят восьмеро осіб. Це на п'ятнадцятеро більше, ніж за анологічний період минулого року. Попри деяке зростання, переконані експерти, потужні наркоугроповання розглядають Україну суто як транзитну державу. Адже гаманець охочого до кайфу українця захудий для постійного вживання психотропних речовин.
Дмитро Ільчук, Оксана Піднебесна, Олександр Кругликов, Олександр Данилов, Олександр Мироненко, НТН.