Небезпека впасти в яку-небудь яму на українців чатує майже всюди. Адже темних вулиць у наших містах вистачає. За словами фахівців, їх навіть більшає. У місцевих комунальних служб немає коштів, щоб їх освітлювати. А тим часом під розбитими ліхтарями б'ють, грабують і навіть убивають. Темними вулицями столиці пройшовся Борис Сачалко.
Борис Сачалко, кореспондент:
- У цьому парку люди виринають з темряви як привиди. Половина ліхтарів тут не працює, інша половина – розбита. Що темним парком ліпше не ходити В’ячеслав переконався на власному досвіді. Тепер після сьомої сюди – ні ногою.
В’ячеслав, мешканець м. Києва:
- Ну, идете по парку, сзади по голове - бах чем-то, и все, и больше ничего в кармане нету. Сосед мой попал тоже так, бахнули по голове.
Тутешні чиновники й самі не знають, коли добрий електрик ліхтарі запалить. У цьому парку робили "реконструкцію". Оновили, так би мовити, на половину: старе зняли. нове не поставили. Тепер же хата чиновників скраю.
Наталя Дзюбенко, керівник дільниці Київзеленбуду:
- Ну приходять там питають – чи паспорт не знайшли, чи гроші не знайшли, так що скарг багато. Реконструкція не закінчена тому що грошей не виділили.
Боєць Антон темними вулицями теж не ходить.
Антон Фарб, інструктор із самооборони:
- Цель самообороны в отличие от рукопашного боя не победить, а прийти домой живим и здоровым.
Якщо обійти темну вулицю ніяк, а перед вами злочинець – тікати, радить інструктор. Навіть добре підготовлений боєць має небагато шансів проти кількох озброєних злодюг. Якщо й утекти шансів нема, треба скористатися твердими й небезпечними предметами. Запасатися ними варто заздалегідь.
Антон Фарб, інструктор із самооборони:
- Первое средство – совершенно банальный фонарик, который позволяет увидет, ослепить, и если это качественный фонарик, может быть использовать как оружия ближнего боя, второе средство – газовый баллончик. Его часто недооценивают, это даром. Его смысл – не для того, чтобы вырубить противника, а для того чтобы замедлить его действия.
У київській міліції констатують: нападають, зазвичай, на одинаків і стомлених перехожих. Тож правоохоронці рекомендують: якщо надто вже треба пройтися темною вулицею – йдіть із кимось. Із темрявою ж міліціянти боротимуться разом із киянами.
Володимир Поліщук, керівник відділу ГУ міліції м. Києва:
- Цього року вже направлено 62 інформації про те що місця погано освітлені в м Києві. Порушувати закон, грабувати, красти легше у тих місцях, які погано освітлюються.
Головний ліхтарник Києва констатує – щоб замінювати згорілі лампи не вистачає, щонайменше, двохсот електриків. Нині на сто п’ятдесят тисяч ліхтарів припадає всього п’ятсот майстрів. А тут іще й недофінансування галузі.
Андрій Швець, керівник Київміськсвітла:
- Ну на ежедневный ремонт – это закупка кабеля, лампочек у нас недофинансирование порядка 5 милионов грн. Это существенно. И очень много жалоб, которые мы не можем закрить только из-за отсутсвие материала.
А від того й не витримує мережа. Принаймні її половина не пристосована до тих навантажень, яких потребує Київ сьогодні.
Андрій Швець, керівник Київміськсвітла:
- Горсвету в следующем году 75 лет и, соответственно, 75 лет есть освещения в город Киеве. И вы можете посчитать какой возраст наших сетей, при том что мы занимаемся капремонтом, но отремонтировать все – нельзя.
Не покладатися на міські служби – освітлювати вулиці самим рекомендують експерти. Так роблять у цивілізованому світі й схожа мода добирається до Києва. На 15 метрів дороги має бути один ліхтар. Кожен стане від двохсот до восьмисот гривень. Кажуть – для будинку, в якому мешкає, щонайменше, півтори сотні осіб – це мізерні гроші.
Людмила Маган, завідувач секції магазину:
- Наприклад, класичний. Вони є як на ланцюжку, як бра, яке вішається на стіну, отакого плану, як три ліхтарі. На даний момент найпопулярнішими є от – хай тек і от новинка нашого магазину - ось такі ліхтарі є от такий великий стовпчик є висячий і бра і в принципі можна вибрати як варіант і таке.
Уникати темряви чи нести світло на вулиці - особистий вибір кожного. Та головне - пам’ятати, що людську долю можуть непоправно змінити якісь кілька метрів темної вулиці.
Борис Сачалко, Ігор Молчанов НТН.