Під загрозою знаходяться шедеври українського мистецтва. З першого жовтня київські музеї - без охоронців. Міська влада 2009-го заборгувала Державній службі охорони майже 4 мільйони гривень. Чиновники запевняють, що завинили вдвічі менше. І обіцяють гроші повернути. Така ситуація повторюється вже не перший рік.
Робоче місце кремезного чолов’яги з Державної служби охорони пустує, мистецьким бодігардом тут тепер Маргарита Миколаївна.
Маргарита Миколаївна, співробітниця музею: «Будем стараться уже как-то его отвлечь, задержать. Пока кто-то будет милицию звать».
Музей народного декоративного мистецтва має одну з найбагатших художніх колекцій в країні. Полотна Катерини Білокур і Марії Примаченко, коштовний крам і вибагливі народні костюми. Список нескінченний. Поки що. Музей з минулої осені завинив ДСО 200 тисяч гривень.
Адріана В’ялець, директор музею: «В нашому музеї всього один круглодобовий міліцейський пост. Не так багато це коштує – 27 тисяч гривень в місяць. Ми звертались до ДСО з проханням з огляду на економічну скруту зменшити розцінки. Консенсусу ми не знайшли».
Проблема виникла ще на початку року. На той час підпорядковані київській владі музеї завинили Державній службі охорони близько двох мільйонів гривень. Тоді конфлікт вдалося залагодити. І мистецькі бодігарди в музеях залишилися. Але гроші за безпеку українського мистецтва так і не платили. Сума боргу зросла вдвічі. Працювати собі на збиток, кажуть у ДСО, більше не можуть.
Віталій Грицак, керівник департаменту ДСО: «У місті Києві ми охороняємо 14 музеїв. Це 26 об’єктів. Заборгованість по місту Києву становить 3,7 мільйонів гривень. Перед тим, як знімати охорону з закладів ми ще раз направили листи у КМДА. На жаль, на сьогоднішній день відповіді або будь-якої іншої реакції від них не поступило».
За охорону не платили, бо не було чим, бідкуються чиновники від культури. Тарифи на послуги ДСО зросли майже вдвічі, тоді як витрати на культуру скоротилися на третину. Де взялася сума у три з гаком мільйони гривень, у профільному управлінні не розуміють. Там оперують іншими цифрами.
Євген Бондар, заступник керівника управління КМДА: «На сьогоднішній день ця сума складає 1 мільйон 800 тисяч гривень. В мене є лист їх офіційний, де зазначена ця сума».
Не знали київські чиновники, що деякі музеї потопають у боргах ще з минулого року.
Євген Бондар, заступник керівника управління КМДА: «Всі, всі платять. У мене нема інформації по декоративному мистецтву, що у них є позабюджетна кредиторська заборгованість».
Поки Державна служба охорони та головне управління культури і мистецтв рахують, хто, кому і скільки винен, музейники шукають способів захиститися від грабіжників самотужки.
Адріана В’ялець, директор музею: «Наші музейні наглядачі зі свисточками. Окрім кнопки тривожної сигналізації, якщо не дай бог крадій появиться у стінах музею, вони починають свистіть».
Чиновники обіцяють повернути борги до кінця тижня. Кажуть, що проблемі можна буде запобігти, якщо охороняти музеї дозволять ще й столичній міліції. На думку музейників, проблему розв’яже тільки створення державної програми цільового фінансування. Коли кожній мистецькій збірці окремо дадуть гроші на безпеку. //Дмитро Ільчук, Кирило Коротких, Ігор Молчанов, НТН