На радіоактивному металі, деревині та бюджетних коштах наживаються навіть місцеві посадовці. Небезпечну сировину вивозять, переробляють і продають по всій державі. Кому з вас дістанеться небезпечний товар і хто за це відповідатиме - невідомо нікому.
Ось за цим контрольним пунктом починається Чорнобильська зона відчуження. 260 тисяч гектарів землі – скарб для злочинців. Контрабанда металобрухту, лісу та браконьєрство – найпопулярніші промисли.
Травень 2008-го. Працівники СБУ затримали небезпечний вантаж. Спритники намагалися вивезти металобрухт. Залізо планували переплавити та продати на будівництво. Радіаційний фон зашкалював, але то не страшно, коли платять гроші.
Богдан Чобіток, співробітник Служби Безпеки України: «Було затримано, так скажем, на гарячому співробітників МВС та приватного підприємця, який безпідставно вивозив через офіційний пункт пропуску вантажівки».
Це класичний приклад контрабанди для Чорнобильської зони. За гроші можна вивезти будь-що. Навіть цілий гелікоптер МІ-8. Корпус літального апарату мав послужити як приміщення для забігайлівки. Зупинити злочинців не спроможні патрулі та колючий дріт. Уся проблема в корупції.
Олександр Гардецький, прокурор Київської області: «В кожному колективі є люди, які працюють не на службу, а працюють на інший інтерес. Ми повинні від них ізбавляться. Чим раніше, тим краще».
За зону відчуження взялася прокуратура. За 2008-2009 роки порушили більше 20 кримінальних справ. До відповідальності притягнули 12-ох посадовців. Хабарництво, розкрадання бюджетних коштів, контрабанда, браконьєрство.
Олександр Гардецький, прокурор Київської області: «В подвір’ї стоїть джип. Запитання: «Хто це?». Це приїхав знайомий картошку копать. Через 5 хвилин цей знайомий під’їжджає на лодці. Він рибу ловив на Прип’яті».
Радіоактивна контрабанда розходиться по всій Україні. Металобрухт та деревина - на будівництва, риба та м’ясо - на базари. З фактами злочинів погоджується адміністрація, санстанція та навіть міліція зони відчуження. Проте кожен має своє виправдання.
Григорій Яременок, керівник відділу міліції зони ЧАЕС: «Сама річка Прип’ять – 60 кілометрів довжини. По периметру - 2600. Практично два дільничних інспектори міліції, які працюють на вахті, і один оперативний працівник без плавзасобів. Ми не можемо реалізувати і вирішити це питання».
Та доки шукають крайніх, Чорнобильська зона відкрита для контрабандистів. Небезпечний брухт везуть звідти вже більше 20 років. І такого добра в зоні відчуження ще вистачає. //Тарас Білаш, Ігор Молчанов, НТН