Молоді батьки у роздумах - чи робити дітям вакцину. Такі думки виникли після смерті трьох малюків на сході країни, нібито, після введення противірусної сироватки. Лікарі в розпачі - масова відмова від щеплень може призвести до епідемій.
«Ні» щепленням - нині в Україні говорить чимало батьків.
Алла, молода мати: «Раньше мы на прививки ходили, как на каторгу. После этих случаев в Донецке я своего ребенка на прививку не сдам».
Щоправда, інших аргументів навести не можуть. Здебільшого просто страшаться втратити власну дитину. Медики намагаються виправити ситуацію: словами та залякуваннями. Кажуть, що ситуація із щепленнями - катастрофічна.
Катерина Булавінова, медичний експерт міжнародної організації: «За последний год охват прививками упал на 10%. Можете себе представить, что происходит на самом деле с охватом прививками?»
В Україні є кілька обов’язкових щеплень – проти туберкульозу, поліоміеліту, дифтерії, кашлюка, правця та кору. Введення інших сироваток – від Гепатиту Бе, гемофільної інфекції, паротиту та краснухи – на розсуд батьків. Цього й так замало – запевняють фахівці.
Анна Горбань, екс-головний педіатр України: «Мы не имеем и трети прививок, которое делает в обязательном порядке мировое сообщество».
Федір Лапій, голова комісії з рослідування смерті дитини: «Україна не так давно ввела вакцинацію проти гепатиту В, як правило відмовляються від цього, тому що мало хто знає, що гепатит В не передається лише сексуальним шляхом і через препарати крові. Вірус дуже стійкій на поверхні і зберігає свою життєздатність протягом 7 днів при кімнатній температурі».
Медики запевняють – відмова від обов’язкових щеплень веде у прірву різних епідемій. З такою ситуацією вітчизняні лікарі вже стикалися.
Катерина Булавінова, медичний експерт міжнародної організації: «В 90-х была вспышка дифтерии, потому что накапливалась когорта не иммунных к ней людей, потому что их не прививали».
Тоді за 6 років на цей недуг перехворіло 20 тисяч осіб. Десята частина з них померла. Більшість не була прищеплена взагалі або уколи робили з порушеннями. Ситуація 10-річної давнини із сучасністю схожа – скаржаться фахівці. Нині більшість батьків про переваги введення сироваток просто не знає. Бо санітарно-просвітницьку роботу не ведуть узагалі.
Анна Горбань, екс-головний педіатр України: «Выходит бабушка с кабинета и просто задает простой вопрос: «А что вам делали?» Примерно одна скажет, что якусь прививку делали».
Катерина Булавінова, медичний експерт міжнародної організації: «Бывают серьезные осложнения после вакцинации, они бывают в крайне маленьком проценте случаев. Они не должны заканчиваться смертельным исходом при правильно оказанной медпомощи».
Анафілактичний шок може бути один раз на мільйон. Тож смерті дітей на Донеччині лікарі з вакцинацією не пов’язують.
Федір Лапій, голова комісії з рослідування смерті дитини: «На сьогоднішній день ми можемо стверджувати на 99%, ми не пов’язуємо вакцинацію зі смертю дитини».
Щоправда, й точної причини смерті поки не називають. А батькам рекомендують правильно оцінювати ризики. Адже імовірність померти від інфекційного захворювання набагато більша, ніж від щеплення. //Олена Ткаченко, Аркадій Моос, НТН