У Черкасах один із відомих банків розпочав проти боржників справжню війну. Хто не сплатив вчасно за кредит, одразу потрапляє до чорного переліку. Без попереджень, судових рішень і державних виконавців працівники фінустанови почали вилучати майно і в колишніх клієнтів. Відібрані нерухомість, побутову техніку, транспорт за копійки продають з молотка. Шалений попит у банкірів на автомобілі.
На майданчику серед сотні конфіскованих банком автівок Василь Орел впізнає свою єдину годувальницю. Вантажна "Газель", яку придбав у кредит, тиждень гниє під відкритим небом. З сімдесяти тисяч гривень позики він виплатив 60. Але проблеми в бізнесі завадили чоловікові остаточно погасити кредит. Подовжити ж термін повернення коштів банк відмовився. Авто забрали.
Василь Орел, мешканець м. Черкас:
- Туда заехал, пошел открывать задний борт, вернулся - уже ключей не было. Загородили тремя машинами, чтоб не выехал. Я просидел почти всю ночь в машине. Под утро ушел домой. Потом машина оказалась на их площадке, на конфискате.
Під час вилучення автівки представники банку пред'явили ксерокопію рішення Дніпропетровського суду. Після того, як машина опинилася на штрафмайданчику, Василеві запропонували добровільно підписати акт прийому-передачі вантажівки. Він відмовився. Помітивши знімальну групу на території майданчика, його працівники на гарматний постріл заборонили туди підходити.
Юрист Костянтин Стателатов перегортає отриману Василем копію судового рішення і запевняє: папірець - липа.
Костянтин Стрателатов, юрист:
- Ніким не підписано. Тобто, коли виноситься рішення суду, ставиться підпис судді, печатка суду з гербом України. Ось, будь ласка: а тут такого нема. Такі дії можна кваліфікувати, як угон і як самоуправство, і як примушення до виконання цивільно-правових зобов'язань.
Колись vip-клієнт, нині - злісний боржник. У підприємця Іллі Старенця схожа проблема. За невиконання кредитних забов'язань рік тому у чоловіка теж вилучили машину. Щоб закрити позику, добровільно підписав доручення на авто. Та не так сталося, як гадалося.
Ілля Старинець, мешканець м. Черкас:
- Мотивация такая: чтоб закрыть кредит и снять эту головную боль. Чтоб они ее реализовали. Но они мне сейчас опять предъявляют сумму, которая в несколько раз превышает первоначальную стоимость машины.
Ще на початку кризи Нацбанк виніс постанову рекомендаційного характеру про реструктуризацію боргів. Але фінустанови не завжди її дотримуються. Подібні ж ситуації НБУ називає некоректними стосовно кредитованих осіб. І пропонує розглядати спірні питання тільки у судовому порядку.
Сергій Забудський, керівник ГУ НБУ в Черкаській області:
- Безумовно, банк не повинен самостійно це робить. В нас є процедура така, що на підставі рішення суду, чи виконавчого припису нотаріуса працює виконавча служба, вона виконує функцію стягнення майна.
У Черкасах такі випадки непоодинокі. Постраждалі від банківського свавілля збирають підписи та готують листа із скаргою до Кабміну.
Станіслав Кухарчук, Олександр Таран, Черкаси, НТН.